Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okolí

 

Rešovské vodopády

Rešovské vodopády jsou jedním z nejoblíbenějších cílů turistů. Říčka Huntava zde v kaňonovitém údolí vytváří kaskády a vodopády. V místech vodopádů překonává Huntava pruh tvrdší horniny (porfyroidu). Nejvyšší stupeň je 10 metrů vysoký.
Scenerie je působivá zejména při vyšším průtoku. Celé území o rozloze 6 ha je pokryto přirozenými smrkovými lesy. Nejsnadnější přístup k vodopádům na Huntavě je z vesnice Rešov, vzdálené 1 km.
Pod vodopády kdysi pracoval vodní mlýn.

 (zdroj: www.treking.cz)

Křížová cesta v Rudě u Rýmařova

V době největšího rozmachu obce započal zakladatel kostela s výstavbou další církevní stavby - křížové cesty. Budování pískovcových sousoší, představujících čtrnáct zastavení, bylo zahájeno roku 1760. Jde o pískovcové sochy završené do tvaru srdce, v němž jsou velmi detailně propracované výjevy z poslední cesty Ježíše Krista. Dvanácté zastavení, sousoší v nadživotní velikosti, stojí na vrcholu kopce Křížový vrch (589 m n.m.), odkud je skutečně výjimečný kruhový výhled na úrodnou rovinu Hané, ohraničenou strmým okrajem Nízkého Jeseníku na straně východní a severovýchodní, severní částí Drahanské vrchoviny a Zábřežskou vrchovinou na straně západní, směrem severozápadním na Hanušovickou vrchovinu se vzdálenou siluetou Orlických hor a směrem severním na masív Hrubého Jeseníku.

(zdroj: panoramio.com)

Hrad Sovinec

Nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál je hrad Sovinec na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad založili těsně před rokem 1332 příslušníci rodu, který se od roku 1348 nazýval po hradu „páni ze Sovince“. Za husitských válek se Sovinec stal významnou husitskou pevností. Za Pňovských ze Sovince, kteří hrad s panstvím získali roku 1492, byl hrad rozšiřován a upravován. Páni z Boskovic, kteří hrad koupili v roce 1543, přestavovali hrad v renesanční sídlo. Rozsáhlá stavební činnost na hradě pokračovala i za Vavřince Edera ze Štiavnice, vlastnícího hrad od roku 1578, a jeho zetě, posledního českého majitele hradu, Jana staršího Kobylky z Kobylího (od roku 1592). Z této doby pocházejí i některé fortifikační prvky hradu - polygonální bašta Remter, opevnění zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou. Po bělohorské porážce získal roku 1623 hrad Řád německých rytířů. Obsazení hradu Dány roku 1626 bylo impulsem pro rozsáhlé opevňování hradu - do roku 1643 vznikly tři barokní bastiony a další bašty, byly vybudovány další hradební zdi, příkopy i předsunutá věž. Takto vybudovaná opevnění hradu jsou nejrozsáhlejším zachovaným opevněním z období třicetileté války v našich zemích. Přes mohutné opevnění dobyla na podzim 1643 hrad švédská vojska generála Torstensona a až do roku 1650 z něj učinila jednu ze svých pevností. Význam hradu v následujících letech klesal a po požáru roku 1784 byly provedeny jen nejnutnější úpravy. Ve 40. letech 19. století zde byl řádový seminář a od roku 1867 lesnická škola. Za druhé světové války byl hrad vězením a základnou jednotky SS, v roce 1945 opět vyhořel. V současnosti je hrad postupně rekonstruován.

(zdroj: kompas.pvnovinky.cz)

Rabštejn

Trosky hradu Rabštejna stojí nad obcí Bedřichovem (nyní část obce Oskava) na svahu horského hřbetu svažujícího se do údolí říčky Oskavy. Z dálky působí mohutným dojmem, protože oba strmé rozeklané skalní bloky, na nichž byl vybudován vlastní hrad, samy vypadají jako strážní věže se zdmi a cimbuřími. Rabštejn je vhodný pro horolezce.

(zdroj: www.lezeniatd.cz)

 

 

 

Zachraňujeme prvky venkovské krajiny kaplička Ruda u Rýmařova


 

Památka místního významu, kulturní dědictví obce Tvrdkov. Autor neznámý, sloh odpovídá konci 18. století až poloviny 19. století, patří pravděpodobně do skupiny drobných sakrálních staveb trojúhelníkového půdorysu ( dle znalců symbol Nejsvětější trojice), které zdobí římsy, niky a kříž. Jakékoliv záznamy o její stavbě a opravách nejsou zachovány.

Po celém území Čech a Moravy je v té době stavěli povětšinou venkovští zedníci nebo prostí lidé podle místních stylových staveb. Nejčastěji byly umísťovány na rozcestích, návrších nebo v místech spojených s různými událostmi.


 p8300114.jpg
 


 


 

 

 


 

 

 

 

 

Její dostupnost z přiléhajících zajímavých míst této oblasti

Dostupnost po státní silnici z Rýmařova směr Horní Město, přes Horní Město, Tvrdkov, Ruda u Rýmařova,cca 500m za obcí Ruda u Rýmařova.


 


 


 


 

 
 Archiv

Kalendář
<< říjen / 2021 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 249276
Měsíc: 2583
Den: 93